W postępowaniach karnych pojęcia podejrzanego oraz oskarżonego mają podstawowe
znaczenie i odnoszą się do osób na różnych etapach prowadzonej sprawy. Wynikają z tego
również ich odmienne prawa oraz obowiązki.
Podejrzanym, zgodnie z art. 71. § 1 k.p.k., jest osoba, której przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa. Może do tego dochodzić w formie pisemnej albo ustnej, tylko wtedy, gdy dane istniejące w chwili wszczęcia śledztwa lub dochodzenia albo zebrane w toku postępowania wystarczająco uzasadniają podejrzenie, że dana osoba mogła popełnić czyn zabroniony.
Oskarżony z definicji zawartej w art. 71. § 2 k.p.k. to natomiast osoba, przeciw której wniesiono oskarżenie do sądu albo osoba, wobec której prokurator złożył wniosek o skazanie bez przeprowadzania rozprawy bądź o warunkowe umorzenie postępowania.
W przypadku podejrzanego należy jednocześnie pamiętać, że pojęcie to nie jest tożsame z pojęciem osoby podejrzanej. Tą bowiem jest osoba, co do której istnieje uzasadnione przypuszczenie, że dopuściła się czynu zabronionego, ale nie wydano postanowienia o przedstawieniu jej zarzutów ani poinformowania jej o nich (nie przesłuchano jej w charakterze podejrzanego). Osoba podejrzana nie ma zatem praw ani obowiązków podejrzanego i nie jest stroną postępowania.
W polskim prawodawstwie istnieje również pojęcie obwinionego. Dotyczy ono jednak nie postępowań karnych, lecz prowadzonych w sprawach o wykroczenia. Określa się nim osobę, przeciwko której złożono w sądzie wniosek o ukaranie, co stanowi podstawę wszczęcia postępowania (art. 20 § 1, art. 57 § 1 k.p.w.). Upraszczając, w sprawach o wykroczenia obwiniony jest odpowiednikiem oskarżonego.
Prawa i obowiązki podejrzanego oraz oskarżonego
Pojęcia podejrzanego oraz oskarżonego nie są więc tożsame i są one stosowane na
różnych etapach prowadzonego postępowania. Jednocześnie wiąże się z nimi szereg praw i
obowiązków przysługujących osobom, których dotyczy sprawa. W przypadku podejrzanego
może on zażądać podania podstawy stawianych zarzutów, a ponadto ma prawo m.in. do:
złożenia wyjaśnień lub odmowy ich składania,
odmowy odpowiedzi na pytania,
obrony (w tym do skorzystania z pomocy obrońcy z urzędu),
dostępu do akt sprawy,
pomocy tłumacza, jeśli nie posługuje się językiem polskim.
Podejrzany ma również szereg obowiązków, jak np. poddanie się oględzinom zewnętrznym
ciała, pobraniu odcisków, krwi lub wymazów ze śluzówki policzka, sfotografowaniu, a także
badaniom psychiatrycznym i psychologicznym. Jest też zobowiązany do informowania o
każdej zmianie miejsca pobytu dłuższej niż 7 dni oraz do stawiania się na każde wezwanie
sądu.
Prawa i obowiązki oskarżonego co do zasady w większości pokrywają się z tymi dotyczącymi podejrzanego. Ewentualne różnice wynikają z innych etapów postępowania oraz zmiany statusu strony i mogą obejmować choćby nieograniczony dostęp do akt sprawy, możliwość zadawania pytań osobom przesłuchiwanym czy składanie wniosków, już nie do organów postępowania przygotowawczego, lecz do sądu.
W Kancelarii Adwokackiej MPF Prawo i Podatki w Katowicach zapewniamy
profesjonalne, rzetelne wsparcie adwokatów w sprawach karnych oraz dotyczących
wykroczeń, niezależnie od aktualnego etapu postępowania.
Różnice między podejrzanym, oskarżonym i obwinionym oraz ich prawa i obowiązki
Czym różni się podejrzany od oskarżonego?
W postępowaniach karnych pojęcia podejrzanego oraz oskarżonego mają podstawowe znaczenie i odnoszą się do osób na różnych etapach prowadzonej sprawy. Wynikają z tego również ich odmienne prawa oraz obowiązki.
Prawa i obowiązki podejrzanego oraz oskarżonego
Pojęcia podejrzanego oraz oskarżonego nie są więc tożsame i są one stosowane na różnych etapach prowadzonego postępowania. Jednocześnie wiąże się z nimi szereg praw i obowiązków przysługujących osobom, których dotyczy sprawa. W przypadku podejrzanego może on zażądać podania podstawy stawianych zarzutów, a ponadto ma prawo m.in. do:
Podejrzany ma również szereg obowiązków, jak np. poddanie się oględzinom zewnętrznym ciała, pobraniu odcisków, krwi lub wymazów ze śluzówki policzka, sfotografowaniu, a także badaniom psychiatrycznym i psychologicznym. Jest też zobowiązany do informowania o każdej zmianie miejsca pobytu dłuższej niż 7 dni oraz do stawiania się na każde wezwanie sądu.
Prawa i obowiązki oskarżonego co do zasady w większości pokrywają się z tymi dotyczącymi podejrzanego. Ewentualne różnice wynikają z innych etapów postępowania oraz zmiany statusu strony i mogą obejmować choćby nieograniczony dostęp do akt sprawy, możliwość zadawania pytań osobom przesłuchiwanym czy składanie wniosków, już nie do organów postępowania przygotowawczego, lecz do sądu.
W Kancelarii Adwokackiej MPF Prawo i Podatki w Katowicach zapewniamy profesjonalne, rzetelne wsparcie adwokatów w sprawach karnych oraz dotyczących wykroczeń, niezależnie od aktualnego etapu postępowania.
Znajdź artykuł
Blogi
Posty archiwalne